تبلیغات
سرگرمی
 
 
 

بنیانا

نویسنده : Ali golestani | تاریخ : 02:50 ب.ظ - پنجشنبه 9 آبان 1392

تولد «بنیانا»، گامی در مسیر دستیابی ایران به جایگاه اول علمی و تكنولوژیك منطقه


موفقیت اخیر محققان كشورمان در تولید نخستین گاو شبیه سازی شده خاورمیانه در پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی بازتاب وسیعی در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های منطقه‌ و جهان داشت.

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اعلام موفقیت ایران در شبیه‌سازی گاو آورده است: دانشمند‌ان ایرانی اولین دانشمند‌ان در خاورمیانه شده‌اند كه توانستند به عنوان بخشی از تحقیقات سلولهای بنیادی در این كشور گوساله شبیه سازی شده‌ای را به دنیا بیاورند. 
این خبرگزاری به نقل از دكتر محمد حسین نصر اصفهانی ــ رییس انستیتو تحقیقاتی رویان ــ اعلام كرد: این گوساله نر به نام «بنیانا» روز شنبه در شهر اصفهان متولد شد. 
در گزارش آسوشیتدپرس می خوانیم : ایران در كنار فعالیت هسته‌یی و برنامه‌های فضایی خود در جست‌وجوی پیشرفتهای چشمگیر و مهم در سایر فن‌آوری ها از جمله شبیه سازی و پزشكی است و به دست آوردن رهبری منطقه را در زمینه‌ علوم و فن‌آوریهای پیشرفته تا سال 2025 هدف‌گذاری كرده است. 
ایران در سال 2006 از شبیه سازی یك بره و در آوریل همان سال از شبیه سازی یك بزغاله خبر داد. 
خبرگزاری آسوشیتدپرس در پایان تاكید كرده است در ایران به عنوان كشوری كه اكثریت جمعیت آن مسلمانان شیعه هستند، شبیه سازی حیوانی با مجوز رهبران مذهبی انجام می‌شود، در حالی كه در كشورهای سنی شبیه‌سازی از هر نوعی ممنوعیت قانونی دارد. 
شینهوا نیز در گزارشی اعلام كرد: ایران اولین گوساله را با موفقیت شبیه سازی كرد. محققان ایرانی موفق شدند اولین گوساله شبیه سازی شده را در این كشور و همچنین در خاورمیانه شبیه سازی كنند. 
خبرگزاری چینی شینهوا، تاكید كرد: محققان انستیتو رویان كه به این دستاورد مهم دست یافته‌اند، در نظر دارند و امیدوارند كه بتوانند گونه‌های خاصی را كه در معرض خطر انقراض هستند، در آینده نزدیك شبیه سازی كنند. 
این خبرگزاری همچنین آورده است: انستیتو رویان در بیانیه‌ای اعلام كرد كه هدف نهایی محققان شبیه سازی در ایران دستیابی به فن‌آوری تولید دارو با فرآورده‌های حاصل از حیوانات تراریخته است. 
شینهوا همچنین به تولد «حنا» و «رویانا» در سال 2006 اشاره و تاكید كرد كه این دو نیز هنوز زنده و سلامت هستند. 
روزنامه‌ ساندی اكسپرس، سایت خبری اسكای نیوز، شبكه خبری فاكس نیوز، بخش خبری سایت یاهو، روزنامه یو اس ای تودی، نیویورک دیلی، دی لایف و ده‌ها پایگاه خبری دیگر در منطقه و جهان نیز به نقل از منابع مختلف به انعكاس موفقیت اخیر محققان ایرانی پرداخته‌ است. 
موفقیت‌های محققان ایرانی در زمینه سلول‌های بنیادی و شبیه‌سازی طی سال‌های اخیر همواره مورد توجه ویژه محافل علمی و رسانه‌یی دنیا بوده و به عنوان بخشی از تلاش‌های ایران برای دستیابی به فن‌آوری‌های پیشرفته و كسب جایگاه برتر علمی تحلیل شده است. 
به گزارش ایسنا، روزنامه «واشنگتن تایمز» چندی پیش در گزارشی كه همزمان با اعلام تولید نخستین بز شبیه‌سازی شده خاورمیانه توسط محققان ایرانی منتشر شد، نوشت: در حالی که دنیا توجه خود را بر برنامه‌های هسته‌یی ایران متمرکز کرده است، نتایج تحقیقات مشترک دانشگاه هاروارد و موسسه فن‌آوری ماساچوست نشان می‌دهد دانشمندان ایرانی در زمینه تحقیقات سلول‌های بنیادی جنینی به صدر جدول جهانی صعود می کنند. 
این روزنامه با اشاره به این كه در حالی که آمریکایی ها هنوز در باره تحقیقات سلول های بنیادی به بحث و جدل مشغولند، رهبر معظم انقلاب، تحقیقات درباره سلول‌های بنیادی را مورد تشویق و حمایت قرار داده‌اند، این امر را نشانگر سازگاری و تعامل بسیار بالای اسلام با دانش جدید عنوان كرده و آورده است: «چیزی که در محافل سیاسی آمریکا ترقی خواهانه عنوان می‌شود، از دید سیاستمداران ایرانی امری كاملا عقلی و بدیهی تلقی می‌شود.» 
گزارش نویس واشنگتن تایمز با اشاره به این كه مهاجرت بخش از دانش‌آموختگان ایرانی هم مانع از پیشرفت محققان متهعد و علاقمند ایران در حوزه‌های پیشرفته‌ای مانند تحقیقات سلولهای بنیادی نشده آورده بود: ایران در شمار 10 کشور برتر دنیا در زمینه کشت و انجماد سلول‌های بنیادی انسانی است.

 

آخرین مطالب

» جک تصویری ( جمعه 10 آبان 1392 )
» 14 روش برای جستو جو در گوگل ( جمعه 10 آبان 1392 )
» جک تصویری ( پنجشنبه 9 آبان 1392 )
» جک تصویری ( پنجشنبه 9 آبان 1392 )
» روش پول در اوردن ( پنجشنبه 9 آبان 1392 )
» بنیانا ( پنجشنبه 9 آبان 1392 )
» جک خنده دار ( چهارشنبه 8 آبان 1392 )
» شیطون ترین فار کری ( شنبه 19 مرداد 1392 )
» کاریکاتور ( سه شنبه 15 مرداد 1392 )
» اینم کارت دانشکده هیولا ها. ( سه شنبه 15 مرداد 1392 )
» شیطون ترین هیتمن ( سه شنبه 15 مرداد 1392 )
» عکس ( شنبه 12 مرداد 1392 )
» آرزو ( جمعه 11 مرداد 1392 )
» ببخشید ( جمعه 11 مرداد 1392 )
» شکل ( شنبه 8 تیر 1392 )